Zez to wada ustawienia oczu. Istnieją różne rodzaje zeza. Dzisiaj skupimy się na zezach ukrytych (heteroforie) i zezach towarzyszących (heterotropie).
Zez to wada ustawienia oczu. Istnieją różne rodzaje zeza. Dzisiaj skupimy się na zezach ukrytych (heteroforie) i zezach towarzyszących (heterotropie).
W drugi czwartek października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Obchody mają na celu skupienie uwagi oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa na problem ślepoty i zaburzeń widzenia.
Standardowe okulary korekcyjne a pływanie, bieganie, jazda na rowerze i inne formy aktywności fizycznej niekoniecznie idą w parze. Zsuwają się z nosa, dlatego trzeba je ciągle poprawiać oraz należy uważać, aby nie spadły i się nie zniszczyły. Istnieją różnego typu sznureczki nakładane na zauszniki, ale i to nie daje stuprocentowej ochrony przed ich uszkodzeniem. Co więc można zrobić w sytuacji, w której uwielbiamy aktywność fizyczną, ale musimy korygować wzrok?
Jest to grupa schorzeń, która najczęściej objawia się uczuciem piasku pod powiekami, uczuciem ciała obcego, suchością, pieczeniem, zaczerwienieniem lub nadmiernym wydzielaniem łez.
Co to są za soczewki? Dla kogo są przeznaczone?
We wcześniejszych artykułach opisywaliśmy powłoki, jakie można zastosować w okularach korekcyjnych oraz jakie pomiary powinien wykonać optyk, aby odpowiednio zamontować soczewki okularowe. Tymi pomiarami są:
Makijaż pozwala wyeksponować urodę, podkreślić atuty oraz zamaskować niedoskonałości. Starannie wykonany makijaż oka zachwyca i robi wrażenie Długie rzęsy z pomalowaną linią wodną tworzą fenomenalny efekt. Ale o czym należy pamiętać, żeby ten makijaż był bezpieczny dla oczu?
Ile kosztują okulary? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W salonie optycznym niektórym uda się kupić okulary już za około 100 zł, innym już nie. Co dokładnie wpływa na koszt okularów?
Chroń oczy zimą! Zaczęły się ferie zimowe Wyjeżdżasz w góry, na narty? A może chcesz odpocząć w spa z basenem? Zobacz, o czym należy pamiętać, Chroń oczy zimą! Zaczęły się ferie zimowe Wyjeżdżasz w góry, na narty? A może chcesz odpocząć w spa z basenem? Zobacz, o czym należy pamiętać, wyjeżdżając na urlop.
Badanie dna oka - jak wygląda, kiedy się wykonuje? Jest to badanie, które większość z Was miała kiedyś wykonywane. Są różne metody, którymi posługują się specjaliści, aby zobaczyć dno oka. Przykładowe przedstawimy poniżej:
Poniżej prezentujemy 6 złotych zasad, których należy przestrzegać, aby zadbać o swój dobry wzrok.
Powłoka antyrefleksyjna zapobiega uciążliwym odbiciom światła od soczewek okularowych i tym samym zwiększa ich przejrzystość. Antyrefleks wpływa również na jakość oraz wytrzymałość soczewek, dlatego często składa się on z różnych powłok uszlachetniających. Tymi powłokami są:
Nowoczesny sprzęt, własna szlifiernia, doświadczony zespół specjalistów i szeroki wybór opraw. To atuty, którymi chce przyciągnąć klientów nowy salon optyczny Okooptyk przy pl. Lotników 3B. Każdy będzie mógł też skorzystać z licznych promocji.
Astygmatyzm jest wadą wzroku i spowodowany jest najczęściej niesferycznym kształtem rogówki. Taką rogówkę można porównać do piłki od rugby. Niesferyczny kształt rogówki powoduje, że obraz obserwowanego przedmiotu nie skupia się idealnie na siatkówce. Efektem tego jest zniekształcony i niewyraźny obraz.
Specjalne soczewki korekcyjne dla kierowców eliminują efekt oślepienia światłem samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka i świetnie sprawdzają się w słabym oświetleniu, mgle oraz deszczu. Z kolei soczewki z powłoką odcinającą światło niebieskie to idealne rozwiązanie dla osób spędzających godziny przed ekranem. Odpowiednie soczewki na każdą potrzebę można dobrać w salonie optycznym Okooptyk przy pl. Lotników 3B.
Soczewka oka jest elastyczną strukturą, która dzięki zdolności zmiany swojego kształtu może zwiększać lub zmniejszać swoją moc optyczną. Nastawczość soczewki podczas obserwowania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach nazywamy akomodacją.
Wszystkim znane komputerowe badanie wzroku jest pomiarem wykonywanym przy użyciu autorefraktometru (a nie jak nazwa wskazuje - komputera). Jest to najczęściej pierwszy etap badania wzroku.
Przeważnie, przynajmniej raz na dwa lata zmieniamy swoje okulary. Czasami jakaś oprawa spodoba się nam tak bardzo, że nie chcemy jej zmieniać. Co można więc zrobić, żeby nasze okulary pomimo upływu czasu nadal wyglądały świetnie?
Badanie wzroku dla wielu osób jest dość stresujące. Niepotrzebnie! Wystarczy pamiętać o punktach wymienionych poniżej:
Soczewki fotochromowe to soczewki zawierające specjalną powłokę, która zabarwia je pod wpływem promieni UV. Stopień zabarwienia jest zależny między innymi od natężenia promieni słonecznych, czy temperatury. Fotochromy są świetnym rozwiązaniem dla osób, które muszą nosić korekcję okularową, ale chcą również chronić oczy przed intensywnym słońcem.
Podczas zamawiania okularów w salonie optycznym, oprócz wyboru powłoki, należy również dopasować odpowiednią konstrukcję soczewek okularowych. Konstrukcja soczewek zależy np. od wymagań klienta, czy wady wzroku, więc jej dobór jest indywidualny.
Soczewki kontaktowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które muszą na co dzień używać korekcji okularowej, a niekoniecznie chcą lub mogą nosić okulary. Soczewki kontaktowe, w zależności od rodzaju, korygują takie wady jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm (soczewki toryczne), czy prezbiopię (soczewki multifokalne).
Jeżeli mamy dysfunkcję akomodacji, to można ją wyprowadzić za pomocą odpowiedniego planu ćwiczeń. Poniżej zostaną przedstawione 3 wybrane ćwiczenia, które można modyfikować. Plan treningu układa zawsze doświadczony specjalista, który od razu objaśni sposób oraz czas trwania ćwiczeń.
Powszechnie, soczewki kontaktowe stosowane są w celu korekcji wady wzroku. Nie ma pułapu wiekowego wyznaczającego możliwość noszenia soczewek. Duże znaczenie ma za to świadomość i odpowiedzialność osoby, która bezpośrednio jest użytkownikiem soczewek.
Przynajmniej raz na dwa lata warto udać się do okulisty lub optometrysty i sprawdzić swój wzrok. Osoby mające choroby, które mogą wpływać negatywnie na stan narządu wzroku (tj. podwyższone ciśnienie, cukrzyca, jaskra etc.), powinny jeszcze częściej odwiedzać okulistę - minimum raz do roku.
O tym, dlaczego i w jaki sposób postrzegamy różne barwy można byłoby napisać wiele. Jest to temat niezwykle szeroki i ciekawy. My przedstawimy to w skrócie.
Sezon letni jest coraz bliżej. Przed promieniami słonecznymi powinniśmy chronić nie tylko naszą skórę, ale również oczy, dlatego już wcześniej warto zaopatrzyć się w dobre okulary przeciwsłoneczne.