Krótkowzroczność

Krótkowzroczność jest powszechnie występującą wadą wzroku. Osoby krótkowzroczne dobrze widzą przedmioty znajdujące się blisko, natomiast dal jest rozmazana.  Krótkowzroczność jest powszechnie występującą wadą wzroku. Osoby krótkowzroczne dobrze widzą przedmioty znajdujące się blisko, natomiast dal jest rozmazana.  

 

Krótkowzroczność najczęściej wykrywana jest w wieku szkolnym.   Dzieci zaczynają;

  • siadać bliżej telewizora/ tablicy w szkole; 
  • nadmiernie mrugać; 
  • często pocierać oczy; 
  • mrużyć powieki, żeby wyostrzyć obserwowany obraz; 
  • odczuwać dolegliwości, jak np. bóle głowy, które są spowodowane zmęczeniem oczu. 

 

Powyższe objawy powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u okulisty, który wprowadzi odpowiednie leczenie.   Najczęściej zaleca on noszenie okularów i rekomenduje odpowiednie soczewki okularowe.   Może też zlecić noszenie specjalnych soczewek kontaktowych.

 

Niestety, często jest tak, że wykryta w dzieciństwie krótkowzroczność ma tendencję do postępowania.   Dla każdego odbywa się to w różnym tempie. W większości przypadków, w okolicach 20 r.ż. wada się stabilizuje. Kluczową rolę odgrywa tu pełna korekcja, noszona na stałe.   W przypadku szybkiego postępowania wady, lekarz może zasugerować jeszcze inne rozwiązania. 

 

Krótkowzroczność, niestety, często jest dziedziczona.   U dzieci, których rodzice noszą "minusy" jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia wady. Najważniejsze zatem jest obserwowanie swojego dziecka i regularne wizyty u okulisty, nawet jeśli nic się nie dzieje.

0
Feed

Zostaw komentarz