6 złotych zasad, czyli jak dbać o wzrok?

Poniżej prezentujemy 6 złotych zasad, których należy przestrzegać, aby zadbać o swój dobry wzrok.

 

1. Pamiętaj o dokładnym demakijażu oczu oraz higienie brzegów powiek. Oczyszczać powieki powinniśmy nie tylko wieczorem, ale również rano, najlepiej specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami, które znajdziesz w aptece. Regularna higiena pozwoli na przykład uniknąć stanów zapalnych brzegów powiek.

2. Podczas pracy przy komputerze, w miarę możliwości, rób krótkie przerwy. Polecamy zasadę 20/20/20, czyli co 20 minut pracy z bliska popatrz przez 20 sekund na obiekt znajdujący się w odległości 20 stóp (powyżej 6m). Oprócz odpowiedniego oświetlenia i ustawienia monitora, pamiętaj o wietrzeniu pomieszczenia, w którym pracujesz.

3. Badaj się regularnie. Nawet jeżeli czujesz, że wszystko jest w porządku i nie odczuwasz żadnych dolegliwości. Dzięki regularnym wizytom u okulisty kontrolujesz stan swoich oczu i jesteś spokojny. Natomiast jeżeli pojawią się jakieś dolegliwości i czujesz, że coś niedobrego się dzieje – nie zwlekaj z wizytą!

4. Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne kupuj tylko w salonie optycznym, ponieważ są one dobierane indywidualnie dla każdego klienta.

5. Nie trzyj oczu. W przypadku obecności ciała obcego w oku, może to tylko pogorszyć sprawę.

6. Odżywiaj się dobrze. Zielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż, brokuł, szpinak, sałata, etc. są najlepszym źródłem luteiny i zeaksantyny, których nasz organizm niestety nie wytwarza samodzielnie. Te dwa karotenoidy znajdują się w dużych ilościach w siatkówce oka. W tym obszarze działają jako ważne przeciwutleniacze, chroniąc tym samym oczy przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Luteina i zeaksantyna stanowią naturalny filtr przeciwsłoneczny, pochłaniając nadmiar promieniowania UVA i UVB oraz chroniąc oczy przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego. Jedzenie pokarmów bogatych w luteinę i zeaksantynę może spowolnić powstawanie zmętnienia soczewki w oku oraz zmniejszyć ryzyko rozwoju AMD.

0
Feed

Zostaw komentarz