Zez

Zez to wada ustawienia oczu. Istnieją różne rodzaje zeza. Dzisiaj skupimy się na zezach ukrytych (heteroforie) i zezach towarzyszących (heterotropie). 

 

Zez ukryty (heteroforia) - to odchylenie oka, które na ogół nie jest widoczne. Heteroforię można wykryć podczas prostego testu naprzemiennego zasłaniania (Cover Test)  . Zwykle nie powoduje żadnych dolegliwości astenopijnych (nie jest to typowy rodzaj zeza), ale w niektórych przypadkach może (wtedy mówi się o zezie ukrytym). Zignorowana heteroforia powodująca dolegliwości, może się utrwalić i przekształcić w jawnego zeza. Dlatego ważne są regularne badania wzroku (szczególnie wśród dzieci)  . Przy forii powodującej bóle głowy, problemy z koncentracją i zmęczenie podczas czytania, najczęściej zaleca się ćwiczenia wzrokowe, które te objawy niwelują.

 

Zez towarzyszący (heterotropia) - sytuacja, w której oko jest stale odchylone od prawidłowego ustawienia. Taki zez najczęściej pojawia się we wczesnym dzieciństwie. Leczenie należy wprowadzić jak najszybciej, gdyż istnieje duże ryzyko wystąpienia niedowidzenia. Leczenie obejmuje korekcję wzroku i ćwiczenia. Niektórzy rodzice ignorują pierwsze symptomy, bo "pewnie jak podrośnie, to oczko samo się ustawi". Nie. Należy jak najszybciej wykonać badania diagnostyczne. Im wcześniej zaobserwujemy odchylenie i wprowadzimy odpowiednią terapię, tym lepiej. Istnieje wtedy duża szansa, że nie pojawi się niedowidzenie, a zez towarzyszący nie utrwali się (może wtedy przejść w heteroforię, która nie daje dolegliwości).

 

0
Feed

Zostaw komentarz