Soczewki wieloogniskowe

Jak sama nazwa wskazuje, takie soczewki mają więcej niż jedno ognisko, czyli więcej niż jedną moc na tym samym obszarze. Takimi soczewkami są:

 

DWUOGNISKOWE - szkła wszystkim znane "z przecięciem" lub z wyraźną wtopką. Wtopka służy do czytania, podczas gdy cały pozostały obszar soczewki służy do patrzenia w dal. 

 

PROGRESYWNE - bardziej komfortowe od soczewek dwuogniskowych. Przede wszystkim są przejrzyste, nie mają żadnej wtopki, a co za tym idzie, wyglądają estetycznie. Soczewki progresywne mają na swoim obszarze kilka mocy. Góra soczewki służy do patrzenia w dal, natomiast dół soczewki - do patrzenia na bliskie odległości. Odległość między górą a dołem to tzw. kanał progresji, przez który moc soczewki wzrasta od góry do dołu. Dzięki temu możliwe jest wyraźne widzenie w odległościach pośrednich, jak np. komputer, czy deska rozdzielcza.

 

BIUROWE - inaczej pół-progresy. Jak nazwa wskazuje, soczewki są dedykowane dla osób, które sporo czasu spędzają przy komputerze i papierach. Nie mają obszaru widzenia do dali. Góra soczewki służy do patrzenia na odległości pośrednie (do nawet 4 m; standardowo są to 2m), a im bardziej w dół soczewki, tym moc wzrasta. Dołem soczewki jest możliwe wyraźne widzenie przedmiotów położonych blisko. 

 

RELAKSACYJNE - są dedykowane dla osób, których oczy są zmęczone pracą w bliży. Górna część soczewki służy do patrzenia w dal, natomiast dół soczewki zawiera niewielki "plus", dzięki czemu oczy są rozluźnione podczas czytania/pisania. Takie soczewki świetnie się sprawdzą u studentów i uczniów, którzy dużo czasu spędzają na czytaniu, pisaniu i przy komputerze.

 

Soczewki dwuogniskowe, progresywne i biurowe przeznaczone są dla osób, które potrzebują dodatkowej mocy do pracy w bliży. Różnią się od siebie konstrukcją i ceną.

 

Soczewki relaksacyjne zaś są świetną alternatywą dla młodych osób, które na co dzień noszą okulary do chodzenia. Większość młodych, którzy korzystają z tej opcji są bardzo zadowoleni i nie skarżą się  na dolegliwości podczas pracy w bliskich odległościach. Niewielki "plus" na dolnej powierzchni soczewki rozluźnia akomodację, przez co nie odczuwa się napięcia oczu podczas czytania. 

0
Feed

Zostaw komentarz