Ile kosztują okulary?

Ile kosztują okulary? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W salonie optycznym niektórym uda się kupić okulary już za około 100 zł, innym już nie. Co dokładnie wpływa na koszt okularów?

 

Wartość korekcji

Salony optyczne posiadają katalogi soczewek okularowych różnych firm. Śmiało można powiedzieć, że każda z tych firm ma swoje soczewki magazynowe i recepturowe. Soczewki magazynowe to takie, które są dostępne 'od ręki' i wysyłane są do wybranego salonu najczęściej w ciągu 24-48 h  Takie soczewki zwykle mają pewien zakres mocy sferycznej i cylindrycznej. Jeżeli wartość naszej korekcji nie mieści się w przedziale magazynowym, wtedy optyk sięga po zakres recepturowy. Soczewki recepturowe to soczewki bardziej zindywidualizowane, dlatego czas realizacji zamówienia może trwać od 5 do 10 dni roboczych. Są to m.in. soczewki progresywne, biurowe, relaksacyjne, mające większy zakres mocy sferycznej i cylindrycznej. Soczewki recepturowe mają również różny stopień pocienienia, czyli tzw. indeksy. Im wyższy indeks, tym soczewka jest cieńsza (i przy okazji lżejsza), co przekłada się również na cenę.

 

Uszlachetnienia

Cena okularów zależy też od uszlachetnień, jakie zastosujemy na soczewkach okularowych. Powłoki blokujące światło niebieskie, czy anti-fog  będą droższe niż standardowy antyrefleks. Innymi dodatkami są fotochrom i barwienie   Dobrej jakości fotochrom, który szybko się barwi i odbarwia oraz estetyczne barwienie na soczewce np. typu lustro są większym wydatkiem.

 

Oprawa okularowa  

Ramki okularowe kupimy już od 99 zł   Jeżeli zależy nam na materiale, jakości i marce, to cena ta wzrośnie. Za lepsze jakościowo oprawy zapłacimy od 200/300 zł wzwyż, a za oprawy tytanowe od 300/400 zł wzwyż. Jeżeli zależy nam na markowych oprawach, to cena będzie zależała od projektanta/producenta danej marki.

 

Ktoś mógłby zapytać 'A nie lepiej zamówić okulary przez internet? Jest na pewno taniej!' 

W salonie optycznym specjalista wykonuje odpowiednie pomiary 'na żywo', pomaga wybrać oprawy, ich rozmiar, a następnie odpowiednio reguluje zauszniki i noski, aby jak najlepiej leżały na nosie. W internecie co prawda jest możliwość wpisania odległości źrenic, ale nie jest brana pod uwagę wysokość montażu, co jest szczególnie ważne przy okularach progresywnych, czy biurowych. Należy pamiętać, że nikt nie jest symetryczny i jedno oko, czy ucho może być nieco wyżej od drugiego, więc kupno okularów online jest bardzo ryzykowne.

 

A skoro już jesteśmy w salonie optycznym, to po co płacić za droższe soczewki lub oprawy? Jeżeli chodzi o okulary, to cena przekłada się na jakość i wygodę. Jeżeli zależy nam na komforcie, to lepiej zainwestować w lżejsze, tytanowe oprawki, pocienić soczewki i zastosować powłoki ochronne, a nasze oczy i nos będą nam na pewno wdzięczne.

0
Feed

Zostaw komentarz