Krótka historia okrągłych okularów

Okrągłe ramki znane są każdemu. Są chętnie noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Nic dziwnego, to ponadczasowy kształt!

 

Słynny kształt okularów głównie kojarzy się z Harrym Potterem, ale ich największa popularność przypadła na lata 60. i 70. XX w. Na te lata przypada początek ruchu hippisowskiego. Hipisi do swoich barwnych strojów dobierali właśnie ten kształt okularów. W większości były to okulary przeciwsłoneczne o zabarwionych soczewkach. Modę na noszenie okrągłych ramek dodatkowo wylansował brytyjski muzyk John Lennon, od jego nazwiska pochodzi nazwa "lenonki".  

 

Okrągłe okulary pojawiły się jednak sporo wcześniej i są znane od ok. 1880 roku. Były to okrągłe, metalowe ramki z zawiniętym na końcu zausznikiem, który czasami zakończony był kuleczką. W języku angielskim, takie ramki były określane jako "windsor spectacles" lub "windsors".

 

Początkowo okulary były produkowane z metalu. Obecnie, w większości są wykonane z plastiku i posiadają znacznie większą tarczę okularową, niż nosił Lennon. Taki kształt okularów pasuje osobom o trójkątnym, prostokątnym i kwadratowym kształcie twarzy. Lenonki z odpowiednio dobranymi soczewkami okularowymi będą wyglądać fantastycznie i estetycznie nawet przy ciut większych wartościach okularowych, jak np. +/-4.00 dptr.

0
Feed

Zostaw komentarz