Dlaczego pomimo optymalnej korekcji, nadal nie widzę w 100% dobrze

Dlaczego pomimo optymalnej korekcji, nadal nie widzę w 100% dobrze?  Kiedy wykonujemy badanie wzroku? Najczęściej, kiedy czujemy, że zaczynamy gorzej widzieć lub obecne okulary są już za słabe. Badający wówczas stara się dobrać korekcję okularową w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszą ostrość wzroku. 

 

Ogólnie przyjętą normą ostrości widzenia jest 1.0, czyli 100%. W niektórych sytuacjach nie zawsze uda się osiągnąć taką ostrość wzroku.   Należy pamiętać, że każdy układ wzrokowy ma "swoje możliwości". Każdy z nas jest inny.  Dużo zależy od takich parametrów jak wada wzroku, wiek czy obecność choroby zezowej, cukrzycy, zaćmy, AMD etc.

 

Jeżeli chodzi o wysoką wadę wzroku, główną rolę odgrywają tutaj okulary.   Chodzi tutaj o parametry montażowe, czy są odpowiednio zmierzone, jaka jest odległość pomiędzy okiem a soczewką okularową itp. Te parametry bardzo wpływają na jakość widzenia.  Warto pamiętać, że przy naprawdę wysokich wadach wzroku, jak np. -7.00, +6.00 dioptrii lub wartości cylindra -3.00, najlepsze widzenie będzie wtedy, gdy będziemy patrzeć przez centrum soczewki. Podczas patrzenia przez peryferyjne obszary soczewek okularowych, obraz będzie rozmyty i zniekształcony. Jest to związane z konstrukcją soczewek. 

 

Drugą kwestią są choroby.  Przykładowo przy cukrzycy (najczęściej nieregulowanej) mogą zachodzić wahania ostrości widzenia. Przy zaćmie widzenie będzie jakby przez mgłę.  Ostrość wzroku może być obniżona, a stopień obniżenia zależy od zaawansowania zaćmy. 

 

Należy pamiętać, że osoba dobierająca korekcję, zawsze stara się uzyskać jak największą ostrość widzenia oraz zaproponuje takie rozwiązanie optyczne, aby komfort widzenia był na wysokim poziomie. Jeżeli zaś chodzi o choroby oczu... Okularami ich nie naprawimy i nie powstrzymamy. Warto korzystać wtedy z korekcji, która poprawia widzenie, ale najważniejsze jest leczenie przyczyny obniżonej ostrości wzroku (  lekarz okulista ).

 

Podsumowując, korekcja okularowa to nie wszystko. Nie musimy komuś udowadniać, że przeczytamy rząd 1.2, czy 2.0.  Jest to głównie informacja dla specjalisty. Każdy z nas jest inny i każdy z nas ma swoją normę oraz możliwości. 

0
Feed

Zostaw komentarz