Okulary polaryzacyjne

Sezon wakacyjny to wzmożone zapotrzebowanie na dobre okulary przeciwsłoneczne!  Spora część z Was na pewno wybiera się nad wodę.   Jak wiemy, patrzenie na taflę wody podczas słonecznego dnia jest niezbyt komfortowe, co utrudnia większość aktywności. Z pomocą przychodzą okulary polaryzacyjne.

 

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją redukują odblaski. Dzięki temu podnoszą komfort widzenia i zwiększają bezpieczeństwo.   Spędzając aktywnie czas na świeżym powietrzu możesz czuć frustrację i być chwilowo oślepionym odblaskami, a jest to potencjalnie niebezpieczna sytuacja. 

 

Normalnie, światło rozprasza się, ponieważ odbija się pod różnymi kątami od nierównej powierzchni. Jeśli powierzchnia jest gładka (tafla wody, kawałek płaskiej blachy), to światło odbija się pod jednym kątem, co powoduje odblaski. Okulary polaryzacyjne zapobiegają uciążliwym odblaskom i redukują ten problem.

 

Soczewki polaryzacyjne filtrują światło. Porównać to można z żaluzją, która wisi przed oknem. Widać tylko światło, które przechodzi przez jej otwory. Filtr polaryzacyjny tworzy pionowe otwory dla światła i blokuje wszystkie poziome fale świetlne odbijające się np. od maski samochodu. W wyniku tego filtrowania, widziany obraz jest nieco ciemniejszy, ale jest również wyraźniejszy. 

 

Okulary polaryzacyjne świetnie sprawdzą się przy różnych aktywnościach na wodzie, np. wędkarstwo, kajakarstwo itp. 

 

Kiedy polaryzacja może być utrudnieniem?

  • kiedy patrzymy na ekrany LCD (telefon komórkowy, bankomat); 
  • podczas nocnej jazdy samochodem (są inne soczewki okularowe, które pomogają zmniejszyć odblaski w trakcie jazdy nocą). 

 

Na koniec należy zapamiętać: BLOKOWANIE UV I POLARYZACJA TO NIE TO SAMO. Jeżeli Twoje okulary oznaczone są jako blokujące promieniowanie ultrafioletowe (UV), nie oznacza to, że są również spolaryzowane. Soczewki polaryzacyjne mają dodatkowo specjalne oznaczenie.

0
Feed

Zostaw komentarz