Prawidłowa recepta okularowa - co powinno się na niej znaleźć?

Prawidłowa recepta powinna jasno określać, jakich okularów potrzebuje pacjent. Często (najpiewniej z różnych emocji, stresu), nie pamiętamy rekomendacji, o których mówiono w gabinecie. Dlatego recepta nie powinna pozostawiać wątpliwości, tym bardziej, kiedy realizujemy ją w innym miejscu.

 

Co w takim razie powinna zawierać?

1. Imię i nazwisko pacjenta oraz data badania. 

Bezwzględnie powinien być zapis, kogo dotyczy recepta, oraz kiedy było przeprowadzone badanie. Dzięki temu, dokładnie pamiętamy, ile czasu minęło od ostatniego badania.

 

2. Przeznaczenie korekcji.

Okulary na dal, czy do czytania? Na recepcie często są wyznaczone pola (DAL lub BLIŻ), które należy odpowiednio uzupełnić. Czasami jest tak, że potrzebujemy okularów zarówno do noszenia na stałe, jak i do czytania. Wtedy można spotkać się ze standardowym zapisem korekcji do dali, gdzie poniżej znajduje się zapis, np. ADD +1,25. Oznacza to dodatek do czytania.

 

3. Sfera, cylinder, oś cylindra.

Czyli wartość korekcji, którą powinniśmy mieć w okularach.

 

4. Wartość i baza pryzmatu.

Jeżeli jest konieczność noszenia pryzmatów, na recepcie powinna być zapisana ich wartość oraz baza (czyli ustawienie pryzmatu).

 

5. Rozstaw źrenic. 

Na recepcie jest specjalne miejsce do zapisu rozstawu źrenic. Najczęściej jednak pole to pozostaje puste, ponieważ w salonie optycznym, podczas składania zamówienia i tak zawsze wykonywane są wszelkie pomiary montażowe.

 

6. Rekomendacja.

Na dole recepty badający zwykle zaznacza rekomendowany rodzaj okularów, np. progresywne, dwuogniskowe. W niektórych receptach, dodatkowo jest możliwość zaznaczenia rodzaju soczewek okularowych.

 

7. Data następnego badania/data kontroli.

 

8. Uwagi.

Badający może tu zawrzeć różne uwagi, odnośnie sposobu noszenia okularów lub ich montażu.

 

9. Podpis i pieczątka specjalisty.

0
Feed

Zostaw komentarz