Pierwsze okulary przeciwsłoneczne - krótka historia

W dzisiejszych czasach, okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny gadżet. Ich głównym zadaniem jest ochrona wzroku przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Na półkach widzimy różnorodność. Możemy przebierać w fasonach i kolorach. Jednak kilkaset lat temu, szukano różnych rozwiązań, aby ochronić wzrok przed słońcem... 

 

Pierwsze okulary przeciwsłoneczne zostały wykonane w Chinach, ok. XII w. Były to płaskie, przydymione płytki kwarcu. Takie okulary używane były przez sędziów, którzy starali się ukryć swoją reakcję na przebieg procesu. 
Ochroną przed słońcem były także okulary Inuitów. Były to nakładki na oczy, wykonane z kości lub drewna, z wąską, poziomą szczeliną na oczy.


W 1752 r., James Ayscough wprowadził okulary z przyciemnionym szkłem. Korzystały z nich osoby cierpiące na światłowstręt z powodu syfilisu. Dodatkowo, okulary stanowiły również oparcie dla protezy nosa, aby ukryć objawy choroby. 

 

Produkcja okularów przeciwsłonecznych ewoluowała w XX w. Wszyscy znamy klasyki, takie jak aviatory, czy wayfarer'y. W 1964 r. zaś firma Corning wprowadziła soczewki fotochromowe. Na przestrzeni lat, fotochromy były cały czas udoskonalane. Dziś możemy cieszyć się z szybkości reakcji soczewek na światło słoneczne oraz gamą kolorów do wyboru.

0
Feed

Zostaw komentarz